AÇEV’den Her Çocuğa Eşit Fırsat Çağrısı

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), ihtiyaç sahibi çocukların dil becerilerini geliştirmek, okuma sevgisi kazandırmak ve ebeveynlerde okumanın önemi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hayata geçirdiği “Okuyan Bir Gelecek” projesinin Yüz Yüze Program uygulamalarına devam ediyor. 2022 yılı sonuna dek 1.465 çocuğa ulaşmayı hedefleyen AÇEV, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için programa destek çağrısı yapıyor.

 

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kala “Her Çocuğa Eşit Fırsat” çağrısı yaparak, çocukların eğitime ve kitaplara erişimde yaşadığı eşitsizliğe dikkat çekti. 

Erken yaşlardan itibaren her çocuğun eşit öğrenme fırsatlarına erişebilmesini savunan AÇEV, 29 yıldır ihtiyaç sahibi çocukları ve anne babalarını eğitim yoluyla destekliyor. AÇEV, 2016 yılında başlattığı Okuyan Bir Gelecek Projesi ile çocukların dil becerilerini geliştirirken, onlara okuma sevgisi ve alışkanlığı edindirmeyi, ebeveynlere okumanın önemi konusunda farkındalık kazandırmayı hedefliyor.

 

Projenin “Okuma Grupları”“Aile Seminerleri” ve “Miniklerle Okuyoruz” atölyelerinden oluşan Yüz Yüze Program uygulamaları sayesinde bugüne dek 13.760 çocuğa ulaşıldı. 2022 yılı sonuna kadar 1.465 çocuğa daha ulaşmayı hedefleyen AÇEV, çocuklara erken yaşlarda okuma alışkanlığı kazandırmak ve dil gelişimi başta olmak üzere zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını desteklemek için eğitimde fırsat eşitliğini önemseyen herkese bağış çağrısı yaptı.

 

Çocukların hayata eşit bir başlangıç yapabilmeleri için desteklenmesi gerek

AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, çocuğun bilişsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve dil gelişiminin en hızlı olduğu dönemin, erken çocukluk olduğuna dikkat çekerek “Beyin gelişiminin büyük bir bölümü bu dönemde tamamlanır. Çocukların ileride akademik ve sosyal hayattaki başarıları için ilk altı yıl, hayatın en belirleyici dönemidir. Bu nedenle sağlam bir gelecek için erken çocukluk döneminin önemini savunuyoruz.” dedi. 

 

“Çocuklar fırsat eşitsizlikleri ile hayatın erken dönemlerinde karşılaşıyorlar. AÇEV olarak, sosyal ve ekonomik yetersizlikler nedeniyle gelişimleri risk altında olan çocukları, hayata eşit bir başlangıç yapabilmeleri için destekliyoruz.” diyen Başyurt, çocukların hayatlarının ilk yıllarında karşılaştıkları fırsat eşitsizlikleriyle mücadele etmek için herkesi bir araya gelmeye, #HerÇocuğaEşitFırsat için birlikte hareket etmeye davet etti.

 

AÇEV’in geçtiğimiz günlerde sosyal medyada başlattığı çağrıya, Fibabanka, Fiba Commercial Properties, Fibaemeklilik, Fiba Holding, Fiba Yenilenebilir Enerji, Polyak Eynez ve Swiss Otel gibi markalar da yanıt vererek #HerÇocuğaEşitFırsat için destek oldu.

 

GAP Kids Okula Dönüş Festivali’nde AÇEV de var

Tüm çocukların fırsat verildiğinde yeteneklerini ortaya koyacağına, içindeki ışığı keşfedeceğine inanan GAP Kids, okula dönüş heyecanını eğlenceli, sürprizlerle dolu bir festivalle kutlayacak. GAP Kids, 10 Eylül Cumartesi günü Kanyon’da düzenlenecek festivalde, AÇEV’in #HerÇocuğaEşitFırsat çağrısını destekleyecek. Gün boyu sürecek keyifli aktiviteler ve okula dönüş hazırlıklarında AÇEV de yer alacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
elektronik sigara istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı