AKM Yeşilçam Sineması’nda 9-15 Eylül Filmleri

9-15 Eylül haftasında Atatürk Kültür Merkezi Yeşilçam Sineması’nda Pedro Almodóvar rüzgârı esecek. İspanyol sinemasının dahi yönetmeninin, “Kika”, “Dönüş” ve “Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar” isimli bol ödüllü filmleri, Yeşilçam Sineması’nın beyaz perdesinde izleyicilerle buluşacak. 

 

Kika – Pedro Almodóvar

AKM Yeşilçam Sineması, 9-15 Eylül / 14.00 

İspanyol sinemasının uluslararası arenadaki en beğenilen temsilcilerinden Pedro Almodóvar, AKM Yeşilçam Sineması’na 1993 yapımı “Kika” filmi ile merhaba diyecek. 9-15 Eylül haftası boyunca 14.00 seansında gösterimde olacak filmin başrollerinde Verónica Forqué, Peter Coyote ve Victoria Abril yer alıyor. 

 

Güzellik uzmanı Kika, ölen üvey oğlunun cenazesi için makyaj yaptırmak isteyen Amerikalı yazar Nicolas tarafından malikânesine çağrılır. Oysa Ramon ölmemiştir ve Kika sayesinde hayata döner ve birlikte yaşamaya başlarlar. Sonsuza kadar mutlu olmaları mümkündür ama önce Kika’nın Nicolas ile olan romantik ilişkisi, Ramon’un annesinin şüpheli ölümü ve Ramon’un eski psikoloğu ile başa çıkması gerekmektedir.

 

Dönüş – Pedro Almodóvar 

AKM Yeşilçam Sineması, 9-15 Eylül / 16.15 

Penelope Cruz’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adaylığı getiren ve Cannes Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo dallarında Altın Palmiyelerle dönen Almodóvar imzalı Dönüş, 9 – 15 Eylül haftası boyunca 16.15 seansında izlenebilecek. Almodóvar’ın hem yönetmen hem de senarist koltuğunda karşımıza çıktığı Dönüş’te Penelope Cruz’un yanı sıra Carmen Maura ve Lola Dueñas da oyunculuklarıyla göz dolduruyor.

 

Gösterime girer girmez hem eleştirmenlerden hem de sinemaseverlerden tam not alan Dönüş, Raimunda ve Sole isimli iki kız kardeşin annelerinin ölümüyle başa çıkma öyküsünü konu ediyor. Alkolik kocası ve kızıyla Madrid’de yaşayan Raimunda’nın boşandıktan sonra gizli saklı bir şekilde kuaförlük yapmaya başlayan kız kardeşi Sole’yle inişli çıkışlı bir ilişkisi vardır. Annelerini doğdukları köyde çıkan bir yangında kaybeden kız kardeşler, hâlâ orada yaşayan teyzeleriyle bağlarını koparmazlar. Fakat teyzeleri, kardeşlerle anneleri hayattaymış gibi konuşmaktadır. İşler teyzelerinin vefatından sonra içinden çıkılmaz bir hâl alır. Geçmiş geri dönmüştür ve gizem ve belirsizliği de beraberinde getirmiştir.

Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar – Pedro Almodóvar

AKM Yeşilçam Sineması, 9-15 Eylül / 18.30 

Almodóvar’ın Jean Cocteau’nun “İnsan Sesi” isimli oyunundan esinlenerek kaleme alıp yönettiği “Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar”, 9-15 Eylül haftası boyunca 18.30 seansında vizyonda olacak. İlk kez 1988’de beyaz perdeyle buluşan ve En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen filmin başrollerinde Antonio Banderas, Carmen Maura ve Julieta Serrano yer alıyor. 

 

Sevgilisi Ivan tarafından terk edilen Pepa, neden terk edildiğini öğrenmeye kararlıdır. Ivan’la yeniden iletişime geçmeye çalışırken adamın karısı ve çocuğu ile karşılaşır. Ivan’ın ailesi de Pepa gibi her şeyden bihaberdir. Pepa, kendi hayatında bir bilinmezin peşinde koşarken arkadaşı Candela’nın da başı derttedir. Terörist olan eski sevgilisi yüzünden polisin kendisinin de peşinde olduğundan korkmaktadır. Hikâye ilerledikçe tüm kahramanların hayatlarının birbirine dokunduğu ortaya çıkacaktır. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
elektronik sigara istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı