Tenis Sporu Nedir?

Tenis, bir oyunda bir tenis topu ve bir grup oyuncu kullanan bir spordur. Tüm dünyada oynanır ve en çok Avrupa ve Amerika’da popülerdir. Kimileri tenisi hobi olarak kimileri ise kariyer olarak oynar. Tenis de Olimpik bir spordur ve Yaz Olimpiyatları ile Tenis Dünya Kupası’nın bir parçasıdır. Tenis raketi oyunda etkili kullanımınıza bağlı olarak set puanlarını sizlere kazandırır.

Altı oyuncudan oluşan iki takım arasında bir tenis maçı oynanır. Her takımın bir kaptanı, bir kaptan yardımcısı ve dört oyuncusu vardır. Kort, bel hizasında uzanan bir ağ ile dikdörtgen şeklindedir. Oyuncular her zaman ayakları yere basacak şekilde arka noktalarının arkasında dururlar. Tenis ayakkabıları oyunda kolay hareket etme kabiliyetini kazandırır.

Her oyuncu, oyun sırasında yaralanmaları azaltmak için jockstraps, kask ve bileklik gibi koruyucu giysiler giyer. Çiftler, tekler, karışık çiftler ve tekerlekli sandalye tenisi dahil olmak üzere oyunun birçok varyasyonu vardır. Topu sahaya vurarak çağrılabilen maçı başlatmaktan sunucu sorumludur. Alıcı daha sonra topu geri verir ve nereden vuracağını seçebilir. Her oyuncu, top sahadan ayrılmadan önce topu yalnızca bir kez geri gönderebilir. Skor, her takımın kazandığı puan sayısını kaydeden beş dakikalık iki hakem tarafından tutulur. Kazanan genellikle bir takımın her setin sonundaki galibiyet sayısına göre belirlenir.

Tenis Maçları Ne Kadar Sürer?

Bir tenis maçı, setler arasında en az bir saat arayla altı setten oluşur. Bir set 40 dakika sürebilir, her altı set maçın toplam süresi 120 dakika kadar sürebilmektedir. Oyuncular, kaslarına dinlenmeleri ve kendilerini onarmaları için zaman vermek için her iki saatte bir mola verir. Bir oyuncu, topa vurduğunda ayakları yere dokunuyorsa, bir puan kazanamaz veya kazanmaya yaklaşamaz. Buna cezalı olmak denir ve her oyuncunun her set sırasında puan kazanma konusunda eşit şansa sahip olmasını sağlamak için kurallara aykırıdır. Bir tenis maçı sırasında her oyuncunun belirli rolleri vardır; örneğin, bir oyuncu saldırganlara karşı savunmak için geride kalmalı ve bir diğeri kollarını uzatarak rakibinin önünde görev almalıdır. Tüm puanlar toplandıktan sonra bir takım rakiplerinden daha fazla puan almayı başardığında kazanan ilan edilir Tenis çantası oyunun ana ekipmanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
elektronik sigara istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı